La 2 zile de la prezentarea lui AC B la mine pe blog’sor apare si vestea oficiala despre AC R. Pe scurt, pentru toti muritorii de rand, evenimentele se vor desfasura in Constantinopol, cucerit de cativa ani de Imperiul Otoman (am spus eu c-o sa fie actiunea in Imp. Otoman). Nu vei putea sa-l controlezi doar pe Ezio (de care eu personal m-am saturat pana peste cap) ci si pe Altair (personajul din primul joc) si chiar pe Desmond (ceva mai mult ca in AC B… nu stiu cum se va lupta Desmond in sec. XXI doar cu sabia si cu cutitele asasinilor dar sunt sigur ca s-au gandit baietii la ceva).

Intr-un final o sa vad si eu cat de veridici sunt baietii din spatele AC cu istoricitatea oraselor. E clar ca unele lucruri le-au scapat, dovada ca Hagia Sofia are 4 minarete ridicate in jurul ei, minarete care au aparut mult mai tarziu decat evenimentele desfasurate in perioada lui Ezio. In alta ordine de idei, producatorii au promis ca odata cu acest AC se va termina trilogia lui Ezio (slava Cerului!) nu de alta dar mai aveam putin si jucam jocul ca Ezio batran si eventual care sarea de pe casa pe casa cu ajutorul bastonului de mers.

Un alt element negativ care vine odata cu refolosirea personajului Ezio este acela ca perspectivele romantice ale personajului s-au cam dus dracului, in ciuda faptului ca in AC R ar trebui sa fie cautate nu doar locatiile celorlalte temple ci si Eva… probabil Ezio si-a tatuat numele pe una dintre palme lasand ca Desmond s-o gaseasca pe bune… Altair am vazut cum si-a gasit nevastain AC 2 parca… era intr-un varf de băţ, asta e clar!

In ciuda criticilor mele (si a lehamitei de Ezio) astept cu nerabdare urmatorul joc al seriei si sper sa nu scoata nimic din AC B (adica asasini care sa vina in ajutor, controlul orasului…) desi sincer mi-ar placea foarte mult (FOARTE, FOARTE MULT!) sa regasesc si un alt oras in afara de acela central (Ca in AC 2 si AC) si eventual zonele acelea vaste, dintre orase, zone foarte placute (ca in AC).Assassin's Creed Revelations 1920x1080_ac_screen